Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach pozýva na autorskú výstavu ilustrácií a grafickej tvorby nadanej grafickej a módnej dizajnérky Ľudmily Žoldákovej s názvom S korunou v oblakoch. Výstava je prístupná v pobočke Šaca na Železiarenskej 7 Košice – Šaca. Vernisáž výstavy sa bude konať v rámci slávnostného otvorenia zrekonštruovanej pobočky 8.11.2021 o 10:00.

Výstava bude prístupná verejnosti od 8.11.2021 do 31.01.2022 v čase otváracích hodín knižnice.

Autorku, ktorá patrí do generácie mladých, no výrazných košických umelcov, intenzívne inšpiruje jej okolie, no ako sa vyznala, najviac ju oslovuje práca s knihami a rozprávkami.  Ľudmila Žoldáková volí kreatívny prístup k veciam so starou patinou, očarená je históriou a príbehmi s posolstvom. Ďalšou jej výraznou črtou, ktorá sa premieta do jej tvorby, je hľadanie slobody. Do svojich prác pridáva po troškách, v podobe dômyselných esencií, humor a tradície. Jej autorský rukopis charakterizujú farby, materiál, techniky, textúry.

Ľudmila  Žoldáková krátko po ukončení štúdia založila módnu značku LU:KA fashion, ktorá kladie dôraz na etickú módu a zodpovedné podnikanie. Realizovala niekoľko prehliadok, okrem iných v roku 2017 počas festivalu ART FEST Košice zaujala prehliadkou kolekcie látok inšpirovanou slovenskou výšivkou a street artom. V roku 2015 pripravila autorskú multižánrovú prehliadku inšpirovanú slovanskou mytológiou a ženskými postavami, v roku 2013 to bola divadelná multižánrová fashion show Anna Karenina. Pred štyrmi rokmi, počas pobytu v Bristole, založila aj módnu značku DIVA BARA, pre ktorú navrhuje vlastné autorské látky.

Ľudmila Žoldáková vyštudovala Ateliér Vizuálnej Komunikácie u doc. Jozefa Haščáka na FU TU v Košiciach a odvtedy sa venuje ilustrácii a módnemu dizajnu. Medzi jej klientov patrili vydavateľstvá Cosmopolitan, Albatros, Bauer Media, Cambridge Press či Slovart. Aktuálne sa venuje tvorbe ilustrácii pre vydavateľstvá Slovart, Elist, Face, ilustruje knihu básní pre deti, zameriava sa aj na produktový dizajn.