Podtitul knihy Tajomstvo severského života navádza čitateľa zobrať knihu do ruky a spoznávať životný štýl severských krajín. Kniha sa číta jedným dychom, jednotlivé kapitoly sú krátke, ale zároveň výstižné a poučné. Milým prekvapením knihy sú recepty zo škandinávskej kuchyne, v ktorých čitateľ nájde  netradičné suroviny a samozrejme aj nové nepoznané chute.

Autorka v úvode vysvetľuje pojem Hygge,  dánsko-nórsky výraz, ktorý pomenúva pocit šťastia, pokoja, pohody, útulnosti. Hygge vyjadruje jednoduchosť, snahu odbúrať úskalia moderného života a využiť v živote svoj čas a energiu čo najužitočnejšie. Jednotlivé kapitoly vysvetľujú, prečo pojem Hygge zahŕňa  všetko to, čo je  v Škandinávii pre ľudí skvelé.

Predovšetkým je to príroda, lebo človek potrebuje slnko, vodu, les, slobodu. Pohyb v prírode oslobodí telo aj myseľ. Všetky ročné obdobia poskytujú príležitosti pre návrat k prírode. Ak je šport, či už turistika, lyžovanie na horách, beh v lese, plávanie v jazere, spojený s priateľmi, je naplnená filozofia Hygge.

Autorka ďalej poukazuje na potrebu zručností a aplikuje ich do kuchyne, čím z kapitolky vznikla mini kuchárska kniha. V ochote  ľudí v Škandinávii venovať sa ručnému zberu lesných plodín je ukrytý potenciál byť aktívnym v každom veku. Ovládanie akýchkoľvek zručností pokladá autorka za užitočné a podľa Hygge je ako bonus dôležitá vlastná spokojnosť  s tým, čo dokážeme.

Kapitolu o jednoduchosti vystihuje slogan, že jednoduchosť je najvyššia forma dokonalosti. Autorka čitateľa zaujme slovami o dizajne, o vytváraní Hygge doma a to  pomocou textílií, prírodného nábytku, sviečok a rastlín. Niet nad obľúbené miestečko, kde sa môžeme zababušiť do deky, v pohodlí čítať knihu pri voňavej káve a blikajúcej sviečke.

Záverom knihy je poznanie, že  Hygge je pre všetkých. Ak chce byť človek šťastný, stačí do života zapojiť prírodu, chcieť tvoriť niečo nové, mať správny postoj k jedlu a predovšetkým vytvoriť si taký domov, kde sa dá spomaliť, vychutnať si pokoj, ale aj stretnutia s rodinou a priateľmi. Kniha je skvelým návodom ako to dosiahnuť.

Knihu odporúča:  Iveta Hegedüsová

Kniha v našom katalógu