Pozývame vás na výstavu kresieb Veroniky Baranovej, ktoré tvoria základ kalendára zrúcanín stredovekých hradov Slovenska na rok 2024 pod názvom Slovakia by drawing.

Výstava bude prístupná v pobočke Terasa (Tr. SNP 48/A) od 23. novembra do 14. decembra 2023 v čase otváracích hodín knižnice. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra o 16:00.

Autorka Veronika Baranová (Hrabušice) sa kresleniu venovala už ako dieťa vďaka vplyvu starého otca, učiteľa výtvarnej výchovy na základnej škole. Po jeho smrti s tvorbou prestala a vrátila sa k nej až koncom roka 2021. Po ťažkých životných obdobiach jej poskytovala uvoľnenie a únik z reality. Zaujíma sa o históriu, čo prepojila s kreslením. Orientuje sa na prírodu, historické objekty a kultúrne pamiatky. Rada stvárňuje hradiská, po ktorých nám ostali často len nepatrné znaky v lesoch a na kopcoch. Berie do úvahy a čo najvernejšie zobrazuje aj to, čo vyplýva z dnešných poznatkov o konkrétnych miestach z rôznych archeologických výskumov.

Kalendár zrúcanín stredovekých hradov Slovenska 2024 je tretím v poradí. Prvý kalendár na rok 2022 obsahoval kresby miest z okolia Vysokých Tatier, kalendár na rok 2023 je venovaný téme menej známych malých opevnených gotických kostolíkov Slovenska. Kalendár na rok 2024 predstavuje hradné zrúcaniny. Začína zobrazením hradu Devín, končí Spišským hradom, ostatné mesiace sú venované menej známym, no rovnako krásnym zrúcaninám, ktoré v minulosti plnili významnú funkciu – dnes často na okraji malých dedín.

Veronika Baranová predstavila prvýkrát originály kresieb širokej verejnosti minulý rok v Púchove v Župnom dome – výstava viac ako 50 kresieb trvala mesiac, časť z nich bola aj predaná a dnes sa z nich tešia noví majitelia. Pre tohtoročnú výstavu si kvôli rodinným väzbám na mesto vybrala Košice. Okrem témy hradných zrúcanín prinesie aj kresby opevnených gotických kostolíkov. V prípade záujmu si návštevníci vernisáže niekoľko kusov kalendára na rok 2024 budú môcť aj kúpiť. Všetkých návštevníkov výstavy pozýva autorka aj na svoju Facebook stránku s názvom Slovakiabydrawing, kde si rada prečíta aj spätnú väzbu, vďaka ktorej sa bude môcť inšpirovať v ďalšej tvorbe.

Tešíme sa na vašu návštevu.