Odporúčam prečítať si skutočný príbeh mladej ženy Ireny Sendlerovej, ktorá zachránila z varšavského geta mnoho nevinných detí. Ešte v detstve sa pri hrách so svojimi  židovskými kamarátmi naučila hovoriť v jidiš a táto zručnosť sa jej neskôr veľmi zišla.

V dospelosti, ako sociálna pracovníčka, dostala povolenie vstúpiť do geta a rýchlo pochopila, že sa odtiaľ nikto živý nedostane. Nacisti neplánovali ušetriť nikoho, ani tých najmenších. Irena sa ich preto rozhodla zachrániť. Všetko naplánovala do najmenšieho detailu, do plánu zapojila aj ďalších spolupracovníkov, ktorým absolútne dôverovala. Židovské geto začali nenápadne opúšťať jeho najmladší obyvatelia.

Deti sa dostávali von nadopované sedatívami v kufroch, vo vreciach na odpadky, alebo v rakvách, ktoré odvážali sanitky, čo prišli po mŕtve telá. Irena sa stala vedúcou detského oddelenia tzv. Zegoty, ktorá pomáhala prenasledovaným Židom. Jedného dňa ju však nacisti zatkli, mučili, ale aj tak nič neprezradila. Svojou odvahou a statočnosťou sa jej podarilo zachrániť veľké množstvo životov. Drvivá väčšina z detí sa dočkala konca vojny, ale iba zlomok z nich sa stretol so svojimi rodinami.

Knihu odporúča: Jana Krešáková

Kniha v našom katalógu