Kniha v našej knižnici

Táto milá útla kniha poteší všetkých obdivovateľov detskej hereckej hviezdy – Tomáša Holého. Neprináša len prierez jeho hereckou kariérou, ale mapuje jeho život od narodenia až do jeho tragickej smrti. Celé rozprávanie  je venované úžasnému talentu a láskavému humoru tohto malého chlapca. Autor pozbieral fakty aj veselé historky od ľudí, s ktorými bol Tomáš v kontakte počas svojej krátkej hereckej kariéry.

Tomáša autor vníma ako inteligentné dieťa, ktoré sa neuspokojilo s učením sa predpísaných replík v scenári. Neúnavne kládol otázky, snažil sa pochopiť každý záber, všetky detaily si nechal vysvetľovať. Dokonca sám menil scenár, ak mu niečo nesedelo v deji. Bol tak presvedčivý, že režiséri, ktorí s ním točili, vždy vyhoveli jeho požiadavkám.

Spomeniete si na postavu malého chlapca v jeho prvom filme? Prirodzene zabával triedu vo filme Marečku, podejte mi pero, hoci to vôbec nebolo v scenári. Čo predchádzalo natočeniu jeho snáď najslávnejšieho filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, ako vznikli slávne hlášky k tomuto filmu, ako sa režisérka Marie Poledňáková predsa len odhodlala točiť s detským hercom, kde sa točilo a s čím sa boril celý štáb, prečítate v knihe jedným dychom. Čitateľ ocení podobne opísané všetky Tomášove filmy a autor ponúka veľa zaujímavostí, ktoré možno ešte neboli nikde zverejnené.

Prečo Tomáš už ako dospelý odmietal filmovať? Aký bol osud celej Tomášovej rodiny? Čo predchádzalo osudnej nehode s fatálnymi následkami? Kniha prináša odpovede na všetky položené otázky.

Knihu odporúča:  Iveta Hegedüsová