11.12.2019

Pozývame vás na stretnutie s umeleckým knihárom  Františkom Cimbolákom pod názvom Vyrobil som knihu pre anglickú kráľovnú, ktoré sa uskutoční 11. decembra 2019 o 16.30 v priestoroch pobočky KVP Verejnej knižnice Jána Bocatia, Hemerkova 2Košice. Na besede sa dozviete veľa zaujímavostí z remesla umeleckých knihárov, ktoré pán Cimbolák doplní ukážkami zo svojej práce. Niekoľko zaujímavých kúskov bude vystavených v priestoroch našej knižnice do konca tohto roka.

František Cimbolák

Vyštudoval SPŠ polygrafickú v Bratislave. Začal pracovať vo Východoslovenských tlačiarňach v Košiciach. Po doplňujúcom štúdiu   na FHPV PU v Prešove sa vydal na dráhu učiteľa v odbore knihár. Do roku 2004 pôsobil ako učiteľ, no potom sa rozhodol ísť vlastnou knihárskou cestou. Po víťazstve v  súťaži v Skalici sa začal realizovať jeho sen o vlastnej dielničke.

 Vytvára v nej knihy, ktoré vás očaria. Napríklad zvláštna väzba pripomínajúca veľmi starú knihu, ktorá je akoby prepichnutá krvavým hákom na kuse špagátu, je to kniha o Jánošíkovi. Iná vás  zase zaujme zvláštnym obalom, ktorý pripomína Popoluškin oriešok s prekvapením. Inú zvláštnosť ukrýva dlhá uzučká kniha, na prvý pohľad prázdna. Avšak dômyselne uložené listy ukrývajú ručne kreslenú mapu. Kniha o grófovi Draculovi je celá čierna, s malým krvavočerveným názvom, kostnatou bielou rukou položenou cez vrch knihy, ktorá bola vyrobená tiež z kože. Ďalšia má zvláštny obal, akoby  majskú tvár ozdobenú farebnými doplnkami. Obal sa dá rozpoliť a vnútri je miesto pre knihu o majskej kultúre. A to je iba malá časť zo zaujímavej umelcovej zbierky.

Do rúk F. Cimbolákovi sa dostala aj kniha z roku 1745. Majiteľke ju nikto v Košiciach nechcel opraviť. Z knihy sa nezachoval obal a ona chcela, aby sa vyrobil nový. Bola to Biblia, písaná staroslovienčinou. Najstaršia kniha, ktorú F. Cimbolák opravoval, bola modlitebná kniha z roku 1670.  Okrem umeleckých diel vyrába aj rôzne kroniky. Jedna váži 55 kíl. Bola to slovenská kronika, najväčšia v strednej Európe. Jej rozmery boli 154 x 103 cm a vyrobil ju v roku 2000 za tri mesiace. Keď princ Charles  navštívil Slovensko a podpisoval sa do spomínanej kroniky, zaujímal sa aj o jej autora. Neskôr prišla ponuka, či by vedel zviazať šesť kníh do kože aj s venovaním. Dali mu na to päť  dní a on to stihol.

Umelec v súčasnosti pracuje na kronike pre mesto Košice. Jeho tvorivú prácu vystihuje táto myšlienka. „V súčasnosti je zaujímavé to, čo je urobené rýchlo, vo veľkom množstve a je to lacné . Ja idem opačne. Snažím sa robiť jednu vec, lepšie, dokonalejšie. Ináč.“