Hudba bola odjakživa neodmysliteľnou súčasťou života Košíc. Nechýbala takmer na žiadnom spoločenskom podujatí. Bola prítomná všade, v chrámoch, školách, zábavných podnikoch, hoteloch, športoviskách, divadle, parkoch, námestiach i na ulici. Profesionálni hudobníci, rôzne kapely, spevokoly, tanečné súbory, tí všetci sa usilovali zabávať publikum svojim kumštom.
V dnešnom výbere sme si pre vás pripravili výber novinových článkov na tému svetskej hudby v Košiciach. Nebudú chýbať košické spevokoly, bohaté hudobné programy zahraničných umelcov a ani horkokrvní cigánski prímasi so svojimi kapelami.
Koncert spevokolu Foerster v Košiciach
Veľký koncert spevokolu Foerster bude usporiadaný v piatok v tunajšom divadle. Oboznamujeme miestne i okolité obecenstvo s hlavnými vokálnymi výtvormi predných klasikov našej hudby pre chystaný večer: Smetanova štvordielna česká pieseň pre miešaný, mužský a ženský zbor so sprievodom orchestra, Fibichova Jarná romance pre zbor so sólami so sprievodom orchestra, Foersterova „Česká pieseň“ a kapela (bez sprievodu) a Smetanove dva veľké mužské zbory „Roľníčka“ a „Pieseň na mori.“
Ku spolupôsobeniu pri koncerte, ktorého čistý výnos bude venovaný fondu pre stavbu sokolovne, bude získaný miestny posádkový vojenský orchester, ktorý doplní program Dvořákovým „Karnevalom“ (riadením p. kapelníka kapitána Kuhna).
Je samozrejmé, že skladby patriace medzi najdrahocennejšie skvosty nášho národného kultúrneho pokladu, zhromaždia 11. júna všetkých, ktorým umelecký pôžitok je potrebou srdca. Koncert bude riadiť pán prof. Svěcený a rozlúči sa tým odchádzajúc do Prahy s hudobným obecenstvom Košíc.
Predpredaj vstupeniek prevzala z láskavej ochoty firma pani Štanglerovej na Hlavnej ulici.
(Slovenský východ, máj 1920)
Schalkház ponúka nový hudobný program
Dnes večer bude predstavený v reštauračnej sále Schalkházu nový program Tabarinu. Riaditeľstvo urobilo všetko preto, aby nový októbrový program prekonal všetko to, čo bolo doteraz v Košiciach predvedené. Zostavenie programu dosiahlo maximum svojich možností. Bahlanoff stepp-duett, Mondani-duett Máry a Nikolaus, ženský duett Sharen a trio D’asay, ktoré bolo z minulého polmesačného programu predĺžené, keďže malo úspech. Z prednesených čísel patria k najzaujímavejším klasické tanečnice Hanzi Haid, ruská tanečnica Grettl Ly, anglická tanečnica Grete Glartwig, speváčka Irena Garaj a Mary Maryton. Predstavenie s novým programom bude dnes 16. októbra o pol 11. hod. večer.
(Slovenský východ, október 1923)
Skúšobný bál Révészovej tanečnej školy
Skúšobný bál Révészovej tanečnej školy sa uskutoční vo štvrtok večer o šiestej hodine vo veľkej sále hotela Schalkház. Po tanečnej skúške predstavia učni v sprievode klaviristky Schmidtovej klasické tanečné a baletné čísla. Počas prestávok a po ukončení programu bude až do skorého rána tanečná zábava. O dobrú náladu a postará Béla Illés so svojou kapelou.
(Kassai Hirlap, december 1920)
Hviezdny program v Moulin Rouge
Riaditeľ baru Moulin Rouge sa vrátil zo zahraničnej cesty a prekvapil obecenstvo Košíc senzačným a bohatým programom. Hviezdou programu je zázračné dieťa z Viedne, 10-ročná speváčka a tanečnica Luy Mary, ktorá je miláčikom viedenského publika. Okrem toho prekvapia aj rozkošné scény tanečného duetu Bazsanty, klasickí taneční umelci Arnita Byons Dál, medzinárodný tanečný fenomén Olly Bazsanty. Začiatok programu je o pol 12. hod. Bar bude otvorený až do rána. Nezabudnite prezrieť si tento nový krásny program.
(Slovenský východ, október 1925)
Muzikanti dosiahli svoje
Košickí kaviarnici a hostinskí konečne vyšli v ústrety miestnym hudobníkom, ktorí kvôli tomu štrajkovali celé dva týždne, t.j. priznali im vyššie finančné odmeny. Naproti tomu majitelia košických podnikov, ako kompenzáciu za tento ústupok, zdvihli cenu nápojov a jedál v čase koncertov. Tak napríklad v utorok a piatok bude počas koncertu cigánskej kapely Bélu Illésa v Andrássyho kaviarni všetko drahšie o 10 halierov.
(Kassai Munkás, apríl 1912)
Súboje primášov
Známy cigánsky primáš Rudi Oláh, reagujúc na včerajší novinový článok – „Illés Béla kontra Oláh Rudi“ nám priniesol do redakcie nasledovný list:
„Vyhlasujem, že od súťaženia sa vôbec nebojím, obzvlášť nie od súboja s Bélom Illésom. Čo sa týka primášskej minulosti iba toľko, že roky som úspešne hrával v zahraničných mestách pred významnými kráľmi a kniežatami. To isté sa však nedá povedať o minulosti Bélu Illésa. Ten sa za celý svoj život len raz dostal do Budapešti, kde mal taký úspech, že po troch dňoch mu rozviazali zmluvu. V Starom Smokovci sa jeho hudba natoľko páčila ľuďom, že ho odtiaľ jednoducho poslali domov, ako na to poukázal aj článok novín Budapesti Hirlap – „Odohnaná košická banda“. Je teda úplne zbytočné a márne, aby robil pán umelec so seba hrdinu. Počas súťaže v roku 1913 hrával s 13 člennou kapelou, pričom ja som hral iba sólovo, keďže štyroch mojich dobrých muzikantov odlákal práve do svojej bandy. Výsledok tejto súťaže poznáte sami, a to aj napriek tomu, že Béla Illés si nechal vopred vyhotoviť akúsi plechovú medailu.
Nech sa táto polemika raz a navždy skončí, a nech ráči pán muzikant vytýčiť riadny termín. Výzvu prijímam, ale len pred verejnosťou a len sólovo bez kapely. Rudi Oláh, cigánsky primáš.“
Naša redakcia dostala list aj od ďalšieho cigánskeho primáša, Aladára Danyiho:
„Ctený pán redaktor! Béla Illés ma skrz noviny Kassai Napló vyzval do husľového súboja. Čo viedlo tohto pána k tomuto kroku nevedno, zlé jazyky hovoria, že vraj núdza. Ako to píše on sám, mám v sebe skrytú gemerskú virtuozitu a preto sa žiadnych podobných súbojov nebojím. Od umeleckého kumštu Bélu Illésa sa vlastne báť ani nemusím. Zostávam s úctou, Danyi Aladár, cigánsky primáš.“
(Kassai Hirlap, október 1919)
Výber z knižničného fondu regionálneho oddelenia pripravil Tomáš Ondrejšík.