Dni českej kultúry 2021 prinášajú do Verejnej knižnice Jána Bocatia výstavu knižných ilustrácií a kópií obrazov Juliusa Payera, najväčšieho arktického bádateľa pochádzajúceho z územia Čiech  a najslávnejšieho maliara polárnych krajín vôbec. V roku 1876 mu vo Viedni vyšiel cestopis Rakúsko-uhorská expedícia na severný pól v rokoch 1872 – 74, spolu s náčrtom druhej nemeckej expedície na severný pól v rokoch 1869 – 70 a polárnej expedície v roku 1870. Podstatná časť knihy vyšla v roku 1969 v českom preklade Jaroslava Hoška a o päťdesiat rokov neskôr v novom vydaní pod názvom Expedícia na severný pól, z ktorej vychádza aj táto výstava autorových ilustrácií.

Julius Payer sa narodil v roku 1841 v Tepliciach v nemecky hovoriacej rodine. Realizoval mnoho nebezpečných horolezeckých prvovýstupov v tirolských Alpách a stal sa vynikajúcim topografom. V rokoch 1872 – 74 viedol súkromnú rakúsko-uhorskú expedíciu k severnému pólu, ktorá takmer skončila tragicky. V roku 1873 posádka objavila nové súostrovie, ktoré na počesť panovníka nazvala Zem Františka Jozefa. Pretože bola expedícia financovaná súkromnými zdrojmi a nie oficiálne, nebolo súostrovie nikdy súčasťou Rakúsko-Uhorska.  Payerove ilustrácie sú jedinečným dokumentom týchto ciest z doby pred rozšírením fotografie.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 8. októbra o 15:30 a vstup na vernisáž je pre plne zaočkovaných. Výstava potrvá v centrálnej požičovni na Hviezdoslavovej ulici č. 5 do 25. októbra 2021. Prístupná bude v pracovných dňoch vo výpožičnom čase.