Rekreácia pri vode má v Košiciach bohatú históriu, ktorá siaha už do stredoveku. Ľudia vyhľadávali očistu a osvieženie nielen na prírodných vodných plochách, ktoré ponúkala predovšetkým rieka Hornád, ale aj v kúpeľných zariadeniach na území mesta (parné kúpele, plavárne). Od 19. storočia sa pobyt v kúpeľoch zmenil na módnu voľnočasovú aktivitu. Veľký rozmach otvorených letných kúpalísk nastal po roku 1918. V roku 1923 boli verejnosti sprístupnené, vynovené, tzv. Gajdové kúpele a v roku 1936 nové mestské kúpalisko, neskôr známe pod názvom Červená hviezda.


Kúpanie v prírode

V období veľkých horúčav prúdi obyvateľstvo predmestí k blízkemu mlynskému jarku a k starému ramenu Hornádu, aby tam našlo úľavu v osviežujúcej vode. Takéto kúpanie by ani nevadilo, keby sa tu neodohrávali škandalózne a pohoršujúce scény. Je predsa neprípustné, aby sa v blízkosti mesta pretŕčali úplne nahé osoby. Ak úrady nerozpoznávajú cudnosť a strpia takéto rajské výjavy, potom sa verejnosť bude musieť obrátiť na vyššie inštancie. Pre postup našich úradov je príznačná celková ľahostajnosť. Stačilo by pritom ozaj málo. Buď sa zakáže kúpanie pri veľkom moste a pri lávke vo Vyšnom Opátskom, alebo nech sa miesto kúpania ohradí vysokými dreveným plotom.

(Z denníka Pannonia, júl 1899)

_


Kúpeľní darebáci

Košičania, ktorí nemajú peniaze na drahé vstupné do plavárne, sú odkázaní v letných dňoch na kúpanie pod holým nebom v rieke Hornád. Musia sa však vyrovnať s mnohými nepríjemnosťami, medzi ktoré patria hlavne nezrelí parobkovia a nič nerobiaci popletaji. Buď kradnú šaty kúpajúcim alebo ich ohadzujú kameňmi.

Obeťou takéhoto neospravedlniteľného skutku sa stal včera Imrich Vrábeľ, ktorého pri kúpaní sa v starom Hornáde, neďaleko železného mosta, trafil kameň priamo do hlavy. Ledva sa dokázal vyštverať z vody. Na brehu upadol do bezvedomia a takto ho previezli do nemocnice. Už je najvyšší čas na poriadnu raziu!

(Z denníka Pannonia, júl 1898)


Košice majú dobrý štrand

Odbočka Zväzu čs. dôstojníctva v Košiciach zahájila v nedeľu 22. mája vo svojich kúpeľoch oficiálne tohoročnú kúpeľovú sezónu.

Kúpele odbočky Zväzu čs. dôstojníctva (Gajdove kúpele), položené sú pri Hornáde na samotnom kraji Ťahanoviec. História kúpeľov, ktoré dnes smelo možno radiť k najlepším na celom východnom Slovensku, je skutočne pozoruhodnou. Terajšie kúpele boli vybudované odbočkou Zväzu dôstojníctva v roku 1923. Predtým boli kúpele súkromným majetkom a možno hovoriť, že v tom čase im hrozil zánik. Na začiatku roku 1923 prevzala však toto nepatrné kúpeľové miesto košická odbočka Zväzu čs. dôstojníctva a za pomoci mesta vybudovala kúpele v takom rozsahu, ako ich vidíme dnes. Nebola to malá práca, lebo všetko, čo pred rokom 1923 bolo, hrozilo zrútením, takže znovuvybudovanie a rozšírenie kúpeľov si vyžiadalo do dnešnej doby 600.000 korún nákladu. Po celých 9 rokov sa stará košická odbočka Zväzu o rozkvet kúpeľov s úspechom. Pre tohtoročnú sezónu investovala do kúpeľov opäť veľký obnos peňazí.

Po vkročení do kúpeľov, sa nám objaví 100 m dlhý a 20 m široký krásny bazén, ktorý je z jednej časti vybetónovaný a druhá časť je na dne opatrená jemným pieskom. Hĺbka bazéna sú 3 m a postupne sa znižuje až na 80 cm. Voda v bazéne je priam priesvitná, lebo bazén je z 90% naplňovaný vodou prýštiacou z 20 spodných prameňov. Pred svojim naplnením bol bazén úplne vysušený a vyčistený, takže v ňom niet ani trochu bahna.  Z Hornádu priteká do bazénu len asi na štvrť metra vody. V kúpeľoch je 186 kabín a odbočka pomýšľa vybudovať  v tomto roku ešte niekoľko ďalších. Po celých kúpeľoch je krásna piesková pláž a pre zábavu je v kúpeľoch celý rad rôznych atrakcií. Pobyt kúpajúcim spríjemňuje aj pekná hudba, reprodukovaná rozhlasom. Tiež park pred reštauráciou je pekne upravený a umožňuje príjemný odpočinok. Medzi kúpeľami a parkom je umiestnené ihrisko, na ktorom sú stále, najmä ale vo sviatok a v nedeľu, rôzne športové podniky. Odbočke Zväzu čs. dôstojníctva treba ďakovať, že prichystala košickému obyvateľstvu skutočne prvotriedne čisté kúpele, ktoré sa tohto roku iste stanú dostaveníčkom košickej verejnosti.

(Z denníka Slovenský východ, máj 1932)


V Košiciach otvorili nové kúpalisko

Košickú vodu a slnko milujúce obecenstvo, najmä športovci, budú mať dnes svoj veľký deň, lebo bude otvorené nové mestské kúpalisko. Kúpalisko je úplne moderné, rozložené na ploche 9200 m² v srdci mesta, jeho poloha je však veľmi dobre riešená, nakoľko leží v susedstve veľkého parku sokolského.
Keď sa na novom kúpalisku bližšie rozhliadneme, vidíme, že sú tam umiestené tri bazény, jeden pre plavcov, druhý pre neplavcov a tretí pre deti. Rozmery bazénu pre plavcov vyhovujú úplne závodným predpisom pre vodné športy. Hĺbka vody je 1,80—3 metre. Sú tam umiestené aj tri mostíky pre skoky. Bazén pre neplavcov má väčšiu rozlohu, jeho hĺbka je však 90—160 cm.

Na kúpalisku je tiež detský bazén a rozsiahle pieskoviská, samozrejme sprchy, šatne a všetko potrebné v najmodernejšom slohu, ktoré budú uspokojovať i tých najnáročnejších. Pohodlie obecenstva zvyšuje bufet, trafika a holičský závod. Prístup na kúpalisko je zaistený cez novootvorenú priechodnú ulicu tak zo Sokolského sadu[1], ako aj z Bočkaiho okružnej.[2] Povesti, ktoré sa objavili v niektorej tlači, že na kúpalisku sú potkany, nie sú pravdivé.

Vedľa kúpeľov Zväzu čs. dôstojníctva a vojenskej plavárne, prispeje nové mestské kúpalisko zaiste v značnej miere k povzneseniu verejného zdravotníctva a spopularizovaniu vodných športov, ktoré boli vždy v našom meste na vysokej úrovni.

Slávnostného otvorenia, ktoré bude o 16. hodine sa zúčastnia všetky košické kluby, ktoré pestujú vodný šport. Vstup na kúpalisko v deň otvorenia je voľný. Vode zdar!

(Z denníka Slovenský východ, máj 1936)

[1] Sokolský sad – dnešný Mestský park.
[2] Bocskaiho okružná (maď. Bocskai körűt) – dnes približne južná čas Staničného námestia.

Radosť z kúpania a plavky

Aj tú najúprimnejšiu športovú radosť nám môže veľmi ľahko skaziť staromódne, nevkusné a nevhodné plážové oblečenie! Dámy, páni, milí kúpajúci! Len včera boli otvorené brány nášho nového čarokrásneho mestského kúpaliska! Neváhajte a rýchlo nás navštívte, pretože aj v tomto roku ponúka náš obchod len tie najnádhernejšie ženské a mužské plavky (Jantzen a iné svetové značky), najkrajšie pyžamá, krátke nohavice a iné plážové doplnky. A to všetko vo veľkom výbere a za nízke ceny. Nájdete nás na adrese: firma Jenőa Gombosa, Košice, Štefániková ulica 55.[1]

(Z denníka Kassai Ujság, máj 1936)

[1] Štefánikova ulica – dnes Hlavná ulica.


Výber z knižničného fondu regionálneho oddelenia pripravil Tomáš Ondrejšík.