Minulý rok vyšla u nás kniha americkej prozaičky Marie Benedict Jediná žena v miestnosti.  Je to životný príbeh Hedy Lamarr, ktorá sa vlastným menom volala  Hedwig Eva Maria Kiesler. Narodila  v roku 1914 vo Viedni v zámožnej židovskej rodine. Otec – riaditeľ banky a matka – bývalá pianistka vychovávali svoje jediné dieťa ako v bavlnke.

Hedy sa vydala za nemeckého obchodníka so zbraňami, ale v manželstve nebola spokojná, preto ušla do Ameriky, kde uspela vo filmovom priemysle. Vo svojej dobe bola považovaná za jednu z najatraktívnejších herečiek. Preslávila sa filmom Extase, v ktorom sa objavila na  niekoľko minút nahá, čo bol pre vtedajšiu spoločnosť veľký šok.

Okrem toho, že Hedy bola krásna, bola aj inteligentná. Počas druhej svetovej vojny sa podieľala na vynáleze, ktorý sa týkal navádzania námorných torpéd, taktiež jej zásluhou môžeme dnes používať mobilné telefóny. Okrem toho vylepšila fungovanie svetelných semaforov, navrhla stoličku do sprchy pre imobilných pacientov i svetelné obojky pre psy. V roku 2014 vstúpila Hedy Lamarr do Siene slávy vynálezcov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o živote tejto výnimočnej ženy, určite siahnite po tomto zaujímavom knižnom titule.

Knihu odporúča: Jana Krešáková

Kniha v našom katalógu