od Zlatej hordy cez Napoleona, Stalina až k Putinovi
Autor knihy Stručné dejiny Ruska v jej úvode vychádza z tvrdenia, že väčšina špecifík Ruska ako krajiny sa dá vysvetliť úplne jednoducho pomocou geografických a ekonomických podmienok, ktoré vymedzujú život v ňom.
Rusko je obrovská krajina obklopená morom, ktorá však nemá použiteľné prístavy (severné a východné pobrežie je ďaleko od miest a Severný ľadový oceán je bez ľadoborcov neprejazdný). Je to krajina, ktorá nie je potravinovo sebestačná, nemá prirodzenú hranicu so západom a pruh úrodnej černozeme sa ťahá územím štátov, ktoré sa po rozpade ZSSR osamostatnili. Takmer desatina všetkých obyvateľov Ruskej federácie žije v 14 miliónovej Moskve a zároveň na veľkej časti ruského územia nežije vôbec nikto. V Rusku je množstvo národností a etnických skupín, možno tu nájsť viac extrémneho bohatstva i viac žalostnej chudoby ako vo väčšine rozvinutých krajín.
Autor nás stručne prevedie históriou krajiny – od slovanských kmeňov, Vikingov, cez Zlatú hordu, Katarínu I., prvú a druhú svetovú vojnu až k Putinovi. Dozvieme sa, ako šéf tajnej služby FSB – Vladimír Putin získal moc, ako sa vysporiadal s politickou opozíciou (guľka, čaj a polónium), ovládol médiá, armádu, štátnu správu, volebný systém a vytvoril diktatúru nového typu, kde ideálny občan je ten, ktorému je všetko jedno, do ničoho sa nepletie a verí, že Putin vie aj tak všetko lepšie.
Dávam vám do pozornosti aj záverečnú časť knihy, pri ktorej som sa vrátil do detstva a mladosti a opäť zažil koniec Studenej vojny, rozpad východného bloku, pád ZSSR, Jeľcina a jeho eskapády.
Knihu odporúča: Tomáš Kremler