Autorka tohto príbehu Tara Westover vyrástla v radikálnej mormónskej rodine. Je najmladšou zo siedmich detí a do deviatich rokov  úradne neexistovala, nemala rodný list, zdravotnú kartu a doteraz nevie presný deň svojho narodenia.

Dej knihy sa odohráva na vidieku, v americkom štáte Idaho. Rodina sa živí stavaním stodôl, prácou na vrakovisku a predajom starého železa,  preto väčšinu času  trávia deti medzi starými autami. Ich otec má despotickú povahu, býva často podráždený a vtedy po nich hádže kusy plechu. Až na vysokej škole Tara zistí, že jej otec trpí paranojou. Najmenej príjemne sa čítajú kapitoly, v ktorých sa spomínajú zranenia detí, kedy sa aj tie najťažšie úrazy liečia podomácky, len maminými tinktúrami. Tara si pretrpela nielen psychické a fyzické týranie zo strany otca, ale navyše musela čeliť aj bratovi, ktorý prevzal na seba úlohu strážcu mravnosti. Vzťah Tary a rodičov sa úplne zlomil ani nie tak potom, ako sa odhodlala ísť študovať, ale keď sa otec s matkou rozhodli neriešiť, že ju týra starší brat a dali to za vinu jej, lebo je posadnutá diablom. Veľmi dlho jej trvalo pozbierať kúsky sebavedomia a vtedy si musela vybrať, či bude verná rodine alebo verná sebe.

Tara Westover napísala silné memoáre o tom, čo dokáže vzdelanie. Aj o tom, že niekedy sa človek môže zachrániť len tak, že pretrhne puto a už sa nikdy nevráti. Za svoje vzdelanie zaplatila odlúčením od rodiny, s ktorým sa vyrovnala aj vďaka psychológom. Kniha získala množstvo prestížnych cien. Je to znamenité dielo, ktoré si rozhodne zaslúži vašu pozornosť.

Knihu odporúča: Jana Krešáková

Kniha v našom katalógu