Umenie v čitárni je spoločný projekt Centra Kultúry Košického kraja a Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach, predstavuje tvorbu neprofesionálnych výtvarníkov a fotografov z nášho kraja.

V rámci neho sa od 17. januára 2023 otvára návštevníkom centrálnej knižnice na Hviezdoslavovej 5 v Košiciach výstava akvarelov Viery Vancákovej.

Viera Vancáková študovala na Strojníckej  fakulte  VŠT v Košiciach a väčšinu svojho profesijného života  zasvätila ekonomike a účtovníctvu. Je inštruktorkou pilatesu, vedie vlastné štúdio pilatesu a regenerácie. Ako však zdôrazňuje, vždy mala rada tvorivé činnosti a vo voľnom čase sa venovala ručným prácam. K výtvarnej tvorbe sa dostala  na podnet výtvarníčky Ľubice Oberučovej v roku 2011. Začala kresbou uhlíkom a pastelom, postupne prešla na maľbu akrylom a olejom a následne akvarelom. Najviac jej učaril akvarel, ktorému sa posledné obdobie venuje aktívnejšie, skúša ho kombinovať, využívať netradičné postupy. Ako výtvarný materiál využila vo svojej tvorbe aj vlnu. Vytvorila niekoľko textilných tapisérií kombinované mokrou a suchou technikou plstenia. Taktiež skúša jej využitie aj na tvorbu úžitkových predmetov – šálky, kabelky, puzdrá a iné doplnky.

Autorka sa zúčastnila niekoľkých kolektívnych výstav a pravidelne sa zapája do krajskej súťaže Výtvarné spektrum, odkiaľ si odniesla ocenenie za akvarely a postup na celoslovenskú výstavu. V roku 2019 a 2022 mala autorskú dvojvýstavu vo Výmenníku na Štítovej v Košiciach. V tvorbe preferuje realistickú maľbu, rada maľuje zátišia a krajinu.

Milujem prírodu, kvety, pestujem ich, pozorujem, fascinuje ma voda. Obdivujem krásu prírody, jej dokonalosť, harmóniu. Príroda vo svojej kráse, dokonalosti, rozmanitosti, farebnosti je pre mňa inšpiráciou a táto tematika je náplňou mojich diel. Skúšam a experimentujem,  kombinujem techniky, hľadám a  stále sa učím …. V tvorbe nachádzam pokoj, relax“, prezradila o sebe.

Autorské diela košickej výtvarníčky Viery Vancákovej budú vystavené do 17.apríla 2023 v čase otváracích hodín centrálnej knižnice.