Ako často sa sťažujeme na svoj život, že sa nám nedarí, že nám chýba to či ono? Ale len dovtedy, kým nenatrafíme na niekoho, ku komu je život ešte horší ako k nám. Dovoľte mi, aby som vám predstavila mladú a krásnu ženu. Volá sa Rebeka, má sladkých 18 a žije v detskom domove, odkiaľ však musí odísť. Mesiac po jej narodeninách ju vyprevadia do života s varovaním, že to bude mať ťažké. Nemá rodinu, vyrastala v detskom domove, kde sa naučila šiť a pár základných vecí, ale na skutočný život ju nikto nepripravil. Navyše je Rómka. Na úspešný štart do života dostane 600 eur, starý telefón s kreditom 20 eur a  adresy na miesta, kde by ju mohli zamestnať, ubytovať a kontakt na sociálneho kurátora.

Rebeka bola odhodlaná začať úspešný život. Aká však bola skutočnosť? Ani na jednom mieste jej neposkytli zamestnanie, ani ubytovanie. Veď kto by sa aj zaoberal Rómkou? No a sociálny kurátor? Ten jej zaželal veľa šťastia, lebo on predsa nie je hotel. Nešťastná Rebeka nevedela, čo má robiť. Na takúto situáciu ju v domove  nikto nepripravil. Zúfalá sa vrátila  na železničnú stanicu, kde bolo aspoň teplo. Tam sa jej prihovoril sympatický mladý muž a ponúkol jej pomoc.

Áno, možno tušíte, čo nasledovalo. Ubezpečujem vás však, že vaše predstavy nemôžu byť také zvrátené ako to, čo Rebeku čakalo… prostitúcia, násilie, drogy, žiadna ľudská dôstojnosť. Rebeka veľmi kruto zaplatila za to, že bola slušná a aj naivná, lebo nemala ani len tušenie, že niečo také existuje.

Ako môže človek človeku tak ublížiť? Je predsa jedno akej farby máme pleť, vždy by sme mali byť ľudia. Najsmutnejšie však je to, že takéto veci naozaj existujú, nie je to iba výmysel autorky, ale skutočný príbeh.

Chcete vedieť, či Rebeka skončila ako narkomanka a troska alebo sa našiel niekto, kto jej podal pomocnú ruku a neprekážalo mu, že je Rómka? Zavítajte do našej knižnice a knihu si požičajte.

 

Knihu odporúča: Annamária Petrovská

Kniha v našom katalógu