„Je tragédiou, že pre mnohých, ktorí to prežili, zostáva najdôležitejšou otázkou „kto zabil tých druhých viac“. Potom sa o tom začnú hádať a znovu sa to motá do kruhu. Môžete sa baviť o tom v Bosne, Chorvátsku, Srbsku a Kosove, no sotva sa nájde niekto, kto sa bude pýtať na to, čo je naozaj dôležité, teda položí otázku, ktorú si položili Nemci po holokauste: „Čo môžeme urobiť, aby sa to znovu nestalo?“
Kniha Tieňohra od známeho britského novinára a vojnového korešpondenta Tima Marshalla prináša strhujúco vyrozprávaný príbeh o vojne v Kosove, o bombardovaní Juhoslovanskej zväzovej republiky (Srbsko, Čierna Hora) vojskami NATO a páde režimu Slobodana Miloševića. Tragické udalosti rokov 1998-1999 predstavovali akúsi záverečnú kapitolu zo série konfliktov, ktoré zapálili Balkánsky polostrov po rozpade Juhoslávie a ktoré si vyžiadali odhadom 140 tisíc ľudských životov.
Publikácia, ktorá predstavuje istú kombináciu politického a osobného príbehu, sa opiera o autorove vlastné skúsenosti, ktoré ako diplomatický reportér televíznej stanice Sky News získaval priamo v teréne; na miestach bojov medzi srbskými vojenskými silami s Kosovskou oslobodzovacou armádou (UCK) i v priľahlom zázemí, ako aj z rozhovorov s príslušníkmi tajných služieb operujúcich v tomto regióne. Nie je to teda iba holý výpočet faktov z prostredia veľkej politiky, ale aj mnoho detailných výpovedí o nešťastí bežných ľudí z každej strany barikády. Pre lepšie pochopenie súvislostí obsahuje kniha prehľadné mapky a podrobný chronologický prehľad udalostí.
Príbeh o poslednej vojne v Európe nestratil ani dnes, po vyše dvoch desaťročiach nič na svojej aktuálnosti. Vzťahy medzi Srbskom a Kosovom sú napäté, rany z minulosti nezacelené a možnosť otvoreného konfliktu stále reálna.
Knihu odporúča: Tomáš Ondrejšík