Krátky žáner ľudovej slovesnosti predstavujú príslovia a porekadlá. Obidve sa radia medzi frazeologizmy, ustálené slovné pomenovania, ktoré nepriamo opisujú nejaký jav. Rozdiel je v tom, že príslovie obsahuje aj istý poučný zámer, kým porekadlo len vtipne pomenúva nejakú skutočnosť. V našej komunikácii ich používame pomerne často, skúste preto tie v našom teste doplniť.
Čítanie je obľúbená činnosť. Dobrodružné, romantické, psychologické, historické či detektívne romány – každý má svojho hrdinu. Hlavné, či vedľajšie postavy. Poznáte ich mená, zapamätali ste si literárne postavy z obľúbených kníh? To práve preverí náš kvíz.
September otvára brány škôl. Po letných prázdninách si deti a mládež opäť zasadnú do školských lavíc. Kníh zo školského prostredia o žiakoch, študentoch a učiteľoch je dosť. Časté sú aj knihy o netradičných školách a učňoch. Poďte s nami navštíviť školy, žiakov a študentov v knihách.
Dnes bežne a samozrejme v konverzácii používame cudzie slová. Otestujte sa v našom kvíze, či vždy viete, o čom sa hovorí.
Rok má dnes dvanásť mesiacov. Nebolo tomu ale vždy tak. Viete ako vznikli dnešné názvy mesiacov? Skúste sa otestovať. Pozn. Niektoré otázky majú viacero správnych odpovedí.
Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Po ňom nasleduje 40-dňový pôst až do Veľkého piatku. Bujará zábava, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé či strašidelné masky, zabíjačkové špeciality a vyprážané šišky, mäsové jedlá aj sladké pokušenia. Korene fašiangových zvykov siahajú až k slovanským pohanským rituálom. Poznáte fašiangové zvyky a jedlá? Alebo diela literárne, hudobné či filmové, ktoré sa v tomto období odohrávajú?
Každý kút sveta má svoje typické jedlá. Pre Slovensko sú napríklad tradičné bryndzové halušky, pre Maďarsko guľáš a pre českú kuchyňu známe knedlo-vepřo-zelo. Na Slovensku každý kraj, ba priam každá dedina, má typické a tradičné jedlá, s ktorými sa už v susednej obci alebo aspoň s presne takou podobou toho jedla, nestretnete. Poznáte jedlá z východného Slovenska i ďalších slovenských regiónov?
Lekári, sestričky, ošetrovatelia, záchranári. Z prostredia nemocníc či laboratórií bolo napísaných veľa kníh. O skutočných príbehoch, ale aj o imaginárnych nákazách. Ak aj vy patríte k tým, čo majú tento druh literatúry radi, spraviť náš test pre vás nebude ťažké.
Dni sa krátia, večery sú dlhšie, slnko stráca svoju silu a príroda sa pripravuje na zimný spánok. Takto prichádza zima a s ňou začína obdobie adventu, ktoré končí Vianocami. A krátko po vianočných sviatkoch už vítame nový rok. K tomuto obdobiu sa viaže množstvo zvykov a tradícií. Čo viete o našich zvykoch tohto obdobia, či zvykoch adventných, vianočných a novoročných aj v iných kútoch sveta?
Ak boli všetci celý rok dobrí, čakajú na Mikuláša a Vianoce odmenu. Hlavne deti sa tešia aspoň na nejaký malý darček. Teda v našich končinách. Kto a ako nosí na Mikuláša a Štedrý deň darčeky? Odkedy tieto sviatky slávime a aké sú vianočné príbehy v knihách? Otestujte sa!
Sviatok všetkých svätých, Pamiatka zosnulých, Dušičky. Sviatky, počas ktorých spomíname na tých, ktorí už nie sú medzi nami, navštevujeme cintoríny, zapaľujeme sviečky na hroboch a zdobíme ich kvetmi. Naše sviatky, ale aj v anglicky hovoriacich krajinách obľúbený Halloween, sa dostali do kníh, povestí, hudby aj filmov.
Sviatok všetkých svätých aj Halloween majú rovnaké korene a pôvod vzniku. Pozrime sa, ako vznikli, ako v rôznych kútoch sveta prebiehajú aj čo majú spoločné a v čom sa odlišujú.
Aj slová starnú a môžu byť zastarané alebo staromódne. Archaické slová sa už každodenne nepoužívajú, ale možno ich ešte spoznáte a budete vedieť, čo znamenajú.
Začína letným slnovratom a končí jesennou rovnodennosťou. Leto. Vytúžené ročné obdobie všetkých žiakov a študentov. Ale určite sa naň tešia aj ich rodičia. A vôbec ľudia väčšinou majú leto radi. Posedenia vonku, opekanie, kúpanie, výlety, čerstvé ovocie, zelenina a dlhé dni. Leto a prázdniny či dovolenky sú vďačným námetom aj literárnych a filmových diel. Pripomeňme si niektoré.
Dnes je už asi málo vecí, udalostí, profesií či chorôb, ktoré by nemali svoj svetový alebo medzinárodný deň. Výnimkou nie sú ani kvety. Kvety sa často vyskytujú aj v názve kníh a filmov. Čo vy a kvety? Tie v záhrade, na lúke a poli, ale aj tie v názvoch umeleckých diel.
Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok. Časovo sa zhruba prekrýva s pohanskými oslavami príchodu jari. Veľkonočné sviatky a ich tematika našla tiež svoje miesto v literatúre. Priblížme si veľkonočné tajomstvo a knihy, ktoré sa odohrávajú na jeho pozadí.
Košický kraj je na literárne osobnosti veľmi bohatý. Poznáte aspoň niektorých našich spisovateľov? Otestujte sa v našom kvíze!
Košický kraj je organizácia štátnej správy na juhu Východného Slovenska. Má rozlohu 6 753 km² a žije tu vyše 800-tisíc obyvateľov. Bol zriadený reformou verejnej správy v roku 1996. Košický samosprávny kraj zaberá viacero historických území. Každé z nich je jedinečné, spolu vytvárajú rozmanitý a pozoruhodný celok, plný nádherných kontrastov. Geograficky je rôznorodý. Najmohutnejším pohorím v západnej časti je Slovenské Rudohorie. Srdcom kraja je Košická kotlina, ktorú z východu ohraničujú Slanské vrchy. Za nimi sa už rozprestiera Východoslovenská nížina.
Knižnice sú nielen miestom, kde sú uchované knihy, ale aj priestorom na oddych, kultúrne a vzdelávacie vyžitie. Viete, kedy a kde vznikla prvá knižnica? Alebo ktorá knižnica na Slovensku je najväčšia?
O láske sa toho už popísalo veľa. Nekonečná a nevyčerpateľná téma našla svoje vyobrazenie (nielen) v literatúre už od jej začiatku. Koľko toho viete o dielach s tematikou lásky v slovenskej literatúre? Otestujte sa s nami!
Východoslovenské nárečia tvoria jeden z troch hlavných nárečových celkov slovenčiny. Týmito nárečiami sa hovorí na území bývalých žúp – Spišská župa, Šarišská župa, Zemplínska župa, Abovská župa a na území časti Užskej župy. Používajú ich aj niektorí dolnozemskí Slováci. Myslíte si, že dobre poznáte východoslovenské nárečia? Otestujte sa v tomto kvíze!
V tomto kvíze o rekordoch ide väčšinou o čísla. Ak teda na ne nemáte úžasnú pamäť, bude skôr o správnych tipoch. No možno si nejaký ten číselný údaj z neho zapamätáte a neskôr ohúrite svojimi vedomosťami.
Aj knihy o varení, jedlách a diétach patria do knižnice. Každý kuchár, profesionál či amatér sa kedysi variť učil a vtedy mu všetky takéto knihy prišli vhod. Často tiež siahneme po literatúre o zdravej a racionálnej strave alebo po knižke s receptami ku konkrétnej diéte. Preverte si svoje znalosti z oblasti gastronómie a kníh o strave a stravovaní.
Poézia nás sprevádza od detstva. Spomínate si na prvé riekanky a básničky, ktoré ste sa naučili ešte v škôlkarskom veku? Pokračovalo to na základnej škole a potom na strednej, keď ste sa učili naspamäť básne našich básnikov i svetových klasikov. Aj keď dnes nie ste čitateľmi veršov, niečo o nich a ich autoroch určite viete. Otestujte sa s nami!
Asi každý aspoň občas siahne po detektívke. Od klasických detektívnych románov, cez napínavé trileri až po dnes tak obľúbené trochu drsné severské detektívky. Aj keď nie ste vyslovene fanúšik takýchto kníh, určite poznáte mená slávnych literárnych detektívov aj najznámejších autorov dobrých kriminálnych románov.
Každá kniha, ktorá sa stala predlohou pre film, je niečím výnimočná. Viete, ktoré knižné bestsellery či diela klasickej literatúry mali v sebe niečo, čo oslovilo tvorcov filmov? Otestujte si svoje vedomosti v našom kvíze!
Od detských riekaniek cez rozprávkové knižky až po dobrodružstvá zvieracích hrdinov, troch pátračov, študentov čarodejníckej školy alebo dievčenských hrdiniek. Zaspomínajte si na svoje detské knižky alebo na tie vašich detí.
Doplňte v úryvkoch ľudových piesní z východného Slovenska z ponúkaných možností správne jej text.